15 Adımda Kontrol

15 Adımda Kontrol

Araçların güvenli bir şekilde yolculuk yapması için düzenli aralıklarla servis bakımı alması gerekir.

Aracın daha canlı dinamik ve performanslı bir yolculuk yapması için araç servislerinde verilen bakımlardan biri de 15 adım kontrol hizmetidir. Bu hizmet ile araçlarda oluşan veya oluşmaya yüz tutmuş hasarların önceden tespiti yapılarak yüksek masrafların önüne geçilmektedir. 

Araçların güvenli bir şekilde yolculuk yapması için 15 adım kontrol, periyodik bakım, trafik sigortası, kasko gibi işlemleri sadece uzun yolculuklardan önce değil yılın belirli dönemlerinde almaları gerekir. 

Servis içerisinde araçların alması gereken bakımlar değişik isimlerle adlandırılmaktadır. Ancak bu bakımların genel amacı aracın çalışan aksamlarının kontrol edilmesidir. 

15 Adım Kontrol Neleri Kapsar?

  1. Aracın lastik ve tekerleri kontrol edilmelidir. Uzun yıllar kullanılan lastiklerde kullanmaya bağlı olarak aşınma ve yıpranma sorunları oluşmaktadır. Markası ne olursa olsun yıpranmış, delinmiş veya aşınmış bir lastik ile yolculuk yapmak doğru değildir. 
  2. Aracın rot balans ayarlarının yapılması ve gereken durumlarda değişimlerinin yapılması gerekir. 
  3. Yetkili servis, amortisör ve süspansiyon ayarlarını kontrol etmelidir. Çünkü arızalı veya patlat bir amortisör aracın kaymasına ve performans kaybı yaşamasına sebep olmaktadır.
  4. Fren sistemlerine bağlı olarak çalışan her bölümün ayrıntılı olarak kontrol edilmesi ve hidrolik yağın araçta istenilen ölçüde olması gerekir.
  5. Yakıt türüne göre aracın alması gereken teknik bakımların sağlanması gerekir.
  6. Araçlarda bulunan sıvılar için gereken ölçümler yapılması ve eksiklik durumlarında sıvılar tamamlanmalıdır. 
  7. Akünün genel durumu, şarj sistemi kontrol edilmelidir.
  8. Ateşleme sistemine bağlı olarak çalışan bujilerin çalışır durumda olması gerekir.
  9. Motor yağı kontrol edilmeli ve araçta tıkanan filtrelerin temizlenmesi işlemi 15 adım kontrol hizmeti sırasında verilmelidir.
  10. Her aracın alması gereken zorunlu tutulan egzoz emisyon ölçümlerinin doğru bir şekilde yapılması gerekir.

15 adım kontrol hizmeti; aracın hasar durumu ve servisin hızına bağlı olarak 15 adım kontrol hizmetini süresi değişiklik göstermektedir. Belirli bir bölümünde hasar meydana gelen aracın öncelikle hasarlı bölümü tamir edildiği için sürelerde değişmeler yaşanabilmektedir.

İlgili Konular

Çekmeköy Rot Balans

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git
Lastik basıncı neden önemlidir
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git
Akülerde neden kurşun kullanılır