Akü Garantisi

Akü Garantisi

Araçların her zaman en önemli görülen kısmı motordur. Motorun ve bağlı olduğu sistemlerin bu anlamda düzgün çalışması oldukça önemlidir. Birbirine bağlı olarak çalışan akü ve motorun aracın çalışması için rolü her zaman büyüktür.

Aracın motor bölümünde yer alan ve eş güdümlü çalışan parçalarından biri de aküdür. Aküsü olmayan bir aracın çalışma ihtimali yoktur. Gündelik hayatta istemsiz bir şekilde bozulan ve biten akülerin durumu araç sahiplerini zora sokmaktadır. Araç sahipleri akü garantisi ile yaşanan bu olumsuz durumları ortadan kaldırmaktadır. 

Akü arıza ve hasar durumunda, akünün alındığı servis üzerinden işlem alınmalıdır. 

Akü Çeşitleri Nelerdir?

1. Sulu Akü
2. Kurşun Akü
3. AGM Akü
4. Kuru Akü
5. Sabit Tesis ve Forklift Aküleri

Bozulan ve biten her akü garanti kapsamında değerlendirilmemektedir. Genel anlamda akünün garanti süreleri satıldığı andan itibaren başlamaktadır.

1. NanoGold Start-Stop EFB akülerde 1 yıl, özel binek araçlarda ise akü süresi iki yıl olarak belirlenmiştir. 
2. Otomobil, ticari taksi, kamyon, hatlı dolmuş, minibüs, kamyonet gibi taşıt türlerinde akü garanti süresi 24 ay olarak belirlenmiştir. 
3. Binek araçlarda akü garanti süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir. 

Oto elektrik sistemleri sağlıklı bir şekilde işlemesi için, akü sağlığı büyük önem arz etmektedir.

Akü İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Garanti sürecinde aküyü nerede baktırabilirim?
Bulunduğunuz semtteki ilgili markanın yetkili bayi veya servislerinde fatura koşulu olmak şartıyla hizmet alınmaktadır.
  • Akü arıza yaptığında ne yapmam gerekiyor?
Akümülatör arza sorunlarında, fatura ile birlikte servis noktalarından hizmet alınmalıdır. Servis dışında bir yerin aküye müdahale etmesi aküyü garanti kapsamından çıkarmaktadır. 
  • Akü garanti kapsamında değiştirilirse garanti süresi değişir mi?
Servis, arızalı aküyü inceledikten sonra satış tarihinden itibaren verilen sürede ortaya çıkan ve fabrikasyon arızalı akü yenisi ile değiştirilmektedir. Ancak garanti uygulaması ilk satılan akünün garanti süresi ile sınırlı kalmaktadır. 
  • Akü hangi durumlarda garanti kapsamında değildir?
Akünün arızasının ne boyutta ve ne şekilde olduğu servis tarafından belirlenmektedir. Yapılan incelemeler sonucunda oto servis akünün garanti kapsamına girip girmediğini belirlemektedir. Garanti kapsamında tanımlı olan durumlardan birinin yaşanması dâhilinde akü garanti kapsamına girmektedir. Oto aydınlatma sistemi akü kapasitesi ile doğru orantılı olmalıdır.

İlgili Konular

Çekmeköy Rot Balans

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git

Oto Tamir Hizmeti

Ümraniye oto tamir hizmeti servisimizin donanımlı altyapısı ile sunulan iyi bir hizmettir.

Rehbere git
Oto Tamir Hizmeti
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git
Akülerde neden kurşun kullanılır