Akülerde neden kurşun kullanılır?

Akülerde neden kurşun kullanılır?

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir.

Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Akülerde neden kurşun kullanılır?

Kurşun Asit Akü Nedir?

Kurşun Asit Akü Nedir?

Geliştirilen ilk akü modeli olarak karşımıza çıkan kurşun asit aküler, günümüzde varlığını devam ettirmektedir. Kurşun asit akü, en eski ve en yoğun kullanılan akü modelidir. Kurşun asit akü 1859 yılında Fransız bilim adamı Gaston Plante önderliğinde icat edilmiştir.

Kurşun asit akülergüvenli ve kullanımı ucuz modellerden biridir. Az maliyetli olmasına rağmen yüksek voltajlı bir elektrik enerjisine sahiptir. O özelliği sayesinde araç, yat, golf arabası gibi çok sayıda kullanım alanı ile varlığına devam etmektedir. Ayrıca baz istasyonları ve güneş enerji sistemleri içerisinde de kurşun asit akü yoğunlukla tercih edilmektedir.

Kurşun Asit Akü Nedir?

Kurşun Asit Akü Özellikleri

Kurşun Asit Akü Özellikleri

Kurşun asit aküler;düşük enerji ve ağırlık oranını sahip olmasına rağmen yüksek ölçüde dalga akımı üretmektedir. Bu özelliği ile araçlardaki marş motorlarına yüksek enerji sağlamak amacıyla yoğun olarak kullanılmaktadır. 

Maliyeti düşük olması kurşun asit aküleri, diğerlerinden ayırmaktadır. Piyasada gelişmiş farklı akü modellerinin yanında isminden söz ettirerek çalışmaya devam etmektedir. Öyle ki kurşun asit aküler günümüzde sadece araç içerisinde değil pek çok alanda yoğun olarak kullanılmaktadır. Hastane, cep telefonu ve bağımsız enerji kaynaklarına ait çalışan sistemlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Akülerde Kurşun Kullanılmasının NedeniKurşun maddesi, dayanıklı ve düşük maliyetli bir maddedir. Maliyeti düşük olmasının yanında bu denli enerji ürütmesi ve pek çok yerde kullanılması akülerin içerisinde de varlığını göstermesine neden olmaktadır. Akü denince ilk modellerden biri olması da günümüzde pek çok model içerisinde kurşun asit kullanılmasının önünü açmıştır. Bu anlamda akülerde yoğun olarak kurşun maddesi kullanılmaktadır.

Kurşun Asit Akü Özellikleri