Arabanızı Sürerken Çıkan Sesleri Dinleyin

Arabanızı Sürerken Çıkan Sesleri Dinleyin

Aracınıza binip kontağı çevirdiğiniz andan itibaren aracınızın çalışma sesini duyarsanız. Rölanti çalışma pozisyonu veya araç viteste olduğu sırada aracın çalışmasını takip etmeniz gerekir. Araçtan çıkan sesler çoğu zaman bir olumsuzluğun habercisi olabilir. İşinde çok iyi olan servis desteği bakım esnasında bu sesleri dinleyip yorumlayacaktır. Bu konuya baktığımızda araçların bakımını yaptırmak oldukça mantıklı bir sonuç olarak ortaya çıkmaktadır. Aracınız çalıştırdıktan sonra;
 
  • Islık şeklinde sesi çıkması
  • Vuruntu sesi çıkması
  • Sürtünme sesi çıkması
  • Uğultu sesi çıkması
Önce küçük sonra daha büyük bir sorunun haberini size verebilir. Araçtan tuhaf sesler geliyorsa bu sorunu tespit etmek ve çözmek en öncelikli hedefiniz olmalıdır. Önceden alınan bazı basit tedbirler büyük arızaların önüne geçer ve onların olmamasını sağlar.
 
Vuruntu sesi, otomotiv sektöründe tanımlama unsuru olarak yıllardan beri kullanılır. Aracın durumunu anlamak ve mevcut konumunu değerlendirmek için, araçtan gelen seslerin belirleyici olduğu bilinir. Vuruntu şeklinde gelen sesler genelde bir parçanın yerinden çıkması, kırılması veya bozulması anlamına gelebilir. Bazen tek bir parçanın bütün aksamı olumsuz etkileme durumu vardır. Bu sebepten dolayı sesi duyar duymaz doğru karar verip uzman servisin yardımını almalısınız.
 
Uğultu sesi duyarsanız, harekete geçtiğiniz anda öncelikli olarak bu sesi takip edip yerini tam olarak bulmanız gerekir. Genellikle bu sesler aracın farklı yerlerinden gelebilir. Rulmanlar ilk başta dikkat çeken parçalardır. Aks bilyesi olarak nitelendirilen malzemenin sorun oluşturduğu oldukça sık görülmüştür. Parça değişimi ile bu tür seslerin kesilmesi mümkün olur. Aracın sağlıklı çalışmasını isteyen herkes, araçtan gelen seslere dikkat etmeli ve tedbirini zamanında almalıdır.
 

Arabanızı Sürerken Çıkan Sesleri Dinleyin

Araçtan Gelen Sesler Arıza Belirtisi Olabilir

Araçtan Gelen Sesler Arıza Belirtisi Olabilir

Sürtünme sesi ortaya çıktığında, aracın arızalı olduğu ve sorunların daha da büyüdüğü belli olur. Bu sorunları daha büyümeden ortadan kaldırmak için, elbette zamanı çok iyi kullanmak gerekir. Aracınızın diski veya silindiri arızalı ise buradaki unsurlar ve malzemeler gözden geçirilmelidir. Dişliler, rulmanlar, trenler ve diğer malzemeler, dikkatlice değerlendirilirken, sesin kaynağını bulmak mümkün olur. Böylelikle sesi giderip sorunu ortadan kaldırmak daha ekonomik ve avantajlı olur.
 
Islık sesi gibi belirti ortaya çıktığında aracın arıza yapmak üzere olduğunu anlamak mümkündür. Genelde yağsız kalmış olan rulmanlar veya aşınmış bilyeler bu tip sorunların ortaya çıkışında etkilidir. Neredeyse kırılmak ve dağılmak üzere olan bir bilyenin benzer sesler çıkarması mümkündür. Klima pompası arızasında ıslık sesi çıktığı gibi, triger gergi bilyesi tekeri ve aks bilyesi, uzmanların kontrolü ile gözden geçirilir. Şarj dinamosu bilyesi ve şanzıman bilyesi kontrolü ile genellikle sorunun kaynağı tespit edilmiş olur.
 
Farklı seslerin ortaya çıkması ile bu sesleri giderme çalışmaları her zaman önem kazanır. Yıllardan beri araç seslerini dinleyen uzmanların anında çözüm bulduğu bilinmektedir. Sorunun kaynağında bulunması ve kaynağında yok edilmesi her zaman mantıklıdır. Değişmesi gereken parçalar bir an evvel değişmelidir. Aksi takdirde araç daha büyük zararlar görebilir.
 

Araçtan Gelen Sesler Arıza Belirtisi Olabilir