Egzoz Emisyon
Egzoz Emisyon

Egzoz Emisyon

Araç kullanımında enerjiye dönüştürülen yakıtın havaya karışan kimyasal partiküllerini ve bu partiküllerin optimal ölçümlerini kapsayan terim ‘egzoz emisyon’ terimidir.

Kısaca; yakıtların motor tarafından enerjiye dönüştürülmesi yani yakılmasıyla birlikte, kimyasal bir parçalanma yaşanır; bu parçalar (partiküller) egzoz yoluyla dışarıya atılır. Egzoz aksamlarının optimal seviyelerde çalışması için belirli aralıklarla yapılan ölçümlere emisyon adı verilir. Böylece havaya karışan yanmış yakıt partiküllerinin asgari seviyede olması sağlanır.

Araçlarda kullanılan yakıtlar silindir aracılığıyla yakılır. Bu yakma işlemini ardından kimyasalların atımı için egzoz kullanılır. Bu atım işlemi egzoz emisyon ölçümlerinde takibi yapılan; belirli oranlara sahip olması gereken hassas bir dengedir. Egzoz atımı dizel ve benzin yakan araçlarda birbirinden farklıdır. Dizel araçların hidrokarbon, azot oksitler dışında ek partikül atımı mevcuttur.
Çekmeköy egzoz emisyon servisimizden randevu alablirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümünde Gereken Belgeler Nelerdir?

Emisyon ölçümleri araçların çalışma düzeni ve çevre etkileri bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle takibi sıkı şekilde yapılır. Araç sahipleri için hem işlevsel performans takibi açısından hem de trafik yükümlülükleri bakımından önem taşıyan ölçüm işlemleri belirli periyotlarla yapılır. Bu periyotlarla ölçümlerin yapılması için araç sahiplerinin beyan etmesi gereken bazı belgeler mevcuttur. Ölçüm istasyonlarında ölçüm için beyanı zorunlu belgeler şunlardır:

  • Ölçüm yapılacak aracın tescil belgesi
  • Tescil belgesi olmayan araçlarda trafik belgesi
  • Motorlu araç egzoz emisyon ruhsatı
  • Araç sahibine ait T.C. kimlik belgesi
  • Kimlik belgesi olmayan kişiler için ehliyet veya pasaport belgesi
Binek araçlarda ve resmi otomobillerde ilk muayene sırasında egzoz emisyon ölçümü yapılır.  Araçların 3 yaşını doldurmasından itibaren yapılan bu muayeneler sırasında ölçüm yapılması gerekmektedir. Sonraki yıllarda her 2 yılda bir kez olmak üzere emisyon ölçümü yapılmalıdır. Ticari araçlarda ise emisyon ölçümleri her yıl yapılması gereken işlemlerdir.  

Egzoz Emisyon Nerede Ölçtürülür?

Yönetmelik uyarınca araçların kendi kategorilerine göre emisyon ölçümü yaptırması zorunludur. Kara taşıtlarının egzoz gazı salınımının kontrol edilmesi için yapılan bu ölçümler için yetkili kurum TÜVTÜRK kurumudur. Türkiye’de periyodik araç muayeneleri için de yetkilendirilen bu kuruluşa başvuruyapılmasının ardından işlem belgelerinin beyanı gerekir. Ardından araçların egzoz emisyon ölçümleri yapılır.
Çekmeköy egzoz emisyon ölçümü noktamızda havaya karışan kimyasal partikül oranınızı ölçmekteyiz. Unutmamalısınız ki oto yağ ve filtre değişimlerinin zamanında yaptırılması, egzoz emisyon değerlerinin doğru  referans aralığında çıkması için büyük önem arz etmektedir.

İlgili Konular

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?
Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git
Çekmeköy Rot Balans