Egzoz Emisyon
Egzoz Emisyon

Egzoz Emisyon

Araç kullanımında enerjiye dönüştürülen yakıtın havaya karışan kimyasal partiküllerini ve bu partiküllerin optimal ölçümlerini kapsayan terim ‘egzoz emisyon’ terimidir.

Kısaca; yakıtların motor tarafından enerjiye dönüştürülmesi yani yakılmasıyla birlikte, kimyasal bir parçalanma yaşanır; bu parçalar (partiküller) egzoz yoluyla dışarıya atılır. Egzoz aksamlarının optimal seviyelerde çalışması için belirli aralıklarla yapılan ölçümlere emisyon adı verilir. Böylece havaya karışan yanmış yakıt partiküllerinin asgari seviyede olması sağlanır.

Araçlarda kullanılan yakıtlar silindir aracılığıyla yakılır. Bu yakma işlemini ardından kimyasalların atımı için egzoz kullanılır. Bu atım işlemi egzoz emisyon ölçümlerinde takibi yapılan; belirli oranlara sahip olması gereken hassas bir dengedir. Egzoz atımı dizel ve benzin yakan araçlarda birbirinden farklıdır. Dizel araçların hidrokarbon, azot oksitler dışında ek partikül atımı mevcuttur.
Çekmeköy egzoz emisyon servisimizden randevu alablirsiniz.

Egzoz Emisyon Ölçümünde Gereken Belgeler Nelerdir?

Emisyon ölçümleri araçların çalışma düzeni ve çevre etkileri bakımından oldukça önemlidir. Bu nedenle takibi sıkı şekilde yapılır. Araç sahipleri için hem işlevsel performans takibi açısından hem de trafik yükümlülükleri bakımından önem taşıyan ölçüm işlemleri belirli periyotlarla yapılır. Bu periyotlarla ölçümlerin yapılması için araç sahiplerinin beyan etmesi gereken bazı belgeler mevcuttur. Ölçüm istasyonlarında ölçüm için beyanı zorunlu belgeler şunlardır:

  • Ölçüm yapılacak aracın tescil belgesi
  • Tescil belgesi olmayan araçlarda trafik belgesi
  • Motorlu araç egzoz emisyon ruhsatı
  • Araç sahibine ait T.C. kimlik belgesi
  • Kimlik belgesi olmayan kişiler için ehliyet veya pasaport belgesi
Binek araçlarda ve resmi otomobillerde ilk muayene sırasında egzoz emisyon ölçümü yapılır.  Araçların 3 yaşını doldurmasından itibaren yapılan bu muayeneler sırasında ölçüm yapılması gerekmektedir. Sonraki yıllarda her 2 yılda bir kez olmak üzere emisyon ölçümü yapılmalıdır. Ticari araçlarda ise emisyon ölçümleri her yıl yapılması gereken işlemlerdir.  

Egzoz Emisyon Nerede Ölçtürülür?

Yönetmelik uyarınca araçların kendi kategorilerine göre emisyon ölçümü yaptırması zorunludur. Kara taşıtlarının egzoz gazı salınımının kontrol edilmesi için yapılan bu ölçümler için yetkili kurum TÜVTÜRK kurumudur. Türkiye’de periyodik araç muayeneleri için de yetkilendirilen bu kuruluşa başvuruyapılmasının ardından işlem belgelerinin beyanı gerekir. Ardından araçların egzoz emisyon ölçümleri yapılır.
Çekmeköy egzoz emisyon ölçümü noktamızda havaya karışan kimyasal partikül oranınızı ölçmekteyiz. Unutmamalısınız ki oto yağ ve filtre değişimlerinin zamanında yaptırılması, egzoz emisyon değerlerinin doğru  referans aralığında çıkması için büyük önem arz etmektedir.

İlgili Konular

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git

Audi EPC Arızası

Audi EPC arızası aracınızdaki sorunların büyümeden anlaşılması için size uyarı ve ikaz verir.

Rehbere git
Audi EPC Arızası
Çekmeköy Rot Balans

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!