Fren Onarımı

Fren Onarımı

Araçların, sürücülerin, trafikteki diğer sürücülerin ve yayaların can güvenliğini sağlayan en önemli bileşenlerden biri fren sistemidir. Fren sisteminin düzenli olarak uzman personel ve modern cihazlar ile kontrol edilmesi istenmeyen kazaların oluşmasını önlemektedir.

Araç üretici firma tarafından uygun görülen kriterlere sahip orijinal veya eşdeğer ürünlerin kullanımı sürüş güvenliği açısından önemlidir. Fren bakımlarında, fren diskleri, balataları, sensorlar, klipeler, sıvılar gibi yardımcı bileşenlerin kontrol edilmesi ve yüksek kalitede ürünlerle değişimlerinin yapılması gerekir.

Fren onarımında kullanılacak ürünlerin ucuz olması sorun değildir. Ancak takılan parça acil ve istenmeyen durumlarda düzgün çalışmadığı takdirde daha değerli şeylerin yok olmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemeyen araç sahipleri, fren onarımı sırasında orijinal ve kaliteli parçaları seçmelidir. 

Fren Mesafesinin Uzamasının Sebepleri Nelerdir?

1. Oto lastik dişlerinin derinliğinin azalması

2. Aşınmaya bağlı olarak tekerlerin yol tutuşu azalmaktadır. Bu da fren mesafesinin artmasına neden olmaktadır.

3. Lastik havası, fren mesafesini etkileyen bir sorundur.

4. Balataların eskimesi veya bitmesi

5. Mevsime uygun kullanılmayan lastikler

6. Frenle debriyaja aynı anda basmak fren mesafesini azaltmaktadır. Bu durumda önce debriyaja basıp ardından frene basmak fren mesafesinin uzamasına sebep olacaktır. 

Fren Hidroliği Hangi Zaman Aralığında Yenilenmelidir?

Üretici firmalar araçların hidrolik değişimi için 2 ile 4 yılı uygun görmektedir. Ancak konuda uzman servisler, fren hidroliğinin her yıl bir kere yenilenmesini doğru bulmaktadır. Fren hidroliği değişimi yetkili ve uzman bir servisten alınması gereken önemli bakımlardan biridir. 

Fren Balataları; fren balatalarının hangi aralıklarla değiştirilmesi gerektiğine dair net bir süre söz konusu değildir. Çünkü aracın kullanılma sıklığı, kullanıldığı yol ve araç sahibinin aracın kullanma biçimi gibi durumlar balataların değiştirilmesi gereken süreyi belirleyen etkenlerdir. Konuda net bilgi sahibi olmak isteyen ve fren balatalarının durumunu öğrenmek isteyen araç sahipleri, düzenli fren bakımları ile sistemde bir sorun olup olmadığını öğrenmelidir. 

Fren sistemine bağlı olarak çalışan elemanların periyodik bakımlar sırasında değişmesi gerektiği durumlarda ise yılın belirli dönemlerinde yetkili bir servise kontrolünün sağlanması gerekir. 
Çekmeköy fren onarımı noktamızda, orjinal yedek parça kullanılmaktadır. En son teknolojiler kullanımı sonucu en güvenli sürüş keyfi yaşarsınız. Oto fren periyodik bakım sürecine özen gösterilmelidir.

İlgili Konular

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git
Lastik basıncı neden önemlidir
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git
Çekmeköy Rot Balans