Klima bakım ve onarım

Klima bakım ve onarım

Klima; araçtaki havanın devir daimini yapan ve sağlıklı havanın solunmasını sağlayan en önemli bölümdür. Klimanın bakımı ve onarımı oldukça önemlidir.

Çünkü klima nefes aldığımız havayı temizlemektedir. Temizlenmeyen bir hava, araç içerisinde yolculuk yapan herkesin sağlığını olumsuz anlamda etkilemektedir. Ertelenen ve bakımı yapılmayan araçlardaki klima, lejyoner, astım, bronşit, kuru öksürük gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Araç Klima Sistemi Kontrolü

Klima, her mevsim kullanılan bir araç bölümüdür. Bahar bakımı polenlerden korunmak açısından ilk sırada yer almaktadır. Uzun yolculuklarda veya trafikte rahat bir yolculuk açısından araçtaki kişilere konfor sağlamaktadır. Yoğun olarak kullanılan yaşam alanlarından biri olan araçların klima kullanımı ve buna bağlı olarak klima bakım ihtiyaçları günümüzde artış göstermiştir. Düzenli olarak klima bakımların yapılması hem sağlık açısından hem de motorun performansı açısından önemli görülmektedir. 

Araç klima sistemleri;bakıma ihtiyaç duyan bölümlerin başında gelmektedir. Araç içerisinde yer alan klimalar nemli ve karanlık bir alandır. Araç içerisindeki havayı filtreleyerek soğuk ve sıcak havanın oluşmasını sağlamaktadır. Bu anlamda nemden kaynaklı mantar ve bakteri oluşması artmaktadır. Klima sistemlerinde bakım ve onarım işlemlerinin yapılmaması; toz, bakteri ve kötü kokuların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu durumlar ise özellikle solunum sistemine bağlı oluşan hastalıkları beraberinde getirmektedir. Çekmeköy oto klima bakımı noktamızdan randevu alabilirsiniz.

Araç Kliması Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Araç içerisindeki havanın yılın her gününde temiz olmasını sağlamak ve oluşan arızaları önceden tespit etmek için klima sistemleri mevsim geçişlerinde kontrol edilmelidir.

  • Klima sisteminin genel kontrollerinin yapılmasının yanında klima temizliği de önem arz etmektedir. Bu anlamda sadece arıza değil, filtre gibi temizlik işlemlerinde düzenli olarak yapılması gerekir. 
Klima bakım ve onarım sırasında;
1. Klima polen filtresi kontrol edilir.
2. Klima gazı boşaltılır ve klima kaçak testi yapılır. 
3. Sistemde vakum testi yapılır. 
4. Klima kompresörünün ve klima bağlantıları ayrıntılı olarak kontrol edilir.
5. Kompresör de herhangi bir çatlak veya hasar olup olmadığı kontrol edilir.
6. Erişilebilen klima parçalarında kaçak ve arıza tespiti yapılır.
Her araç sahibi düzenli periyotlarda klimanın genel durumunu kontrol ettirmeli ve filtre temizliği yaptırmalıdır.

Çekmeköy Klima bakım Ve Onarım servisimizde klima kontrolü filtre temizliği yaptırabilirsiniz.

İlgili Konular

Oto Tamir Hizmeti

Oto Tamir Hizmeti

Ümraniye oto tamir hizmeti servisimizin donanımlı altyapısı ile sunulan iyi bir hizmettir.

Rehbere git

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git
Akülerde neden kurşun kullanılır