Oto Aydınlatma Sistemleri

Oto Aydınlatma Sistemleri

Trafikte araçların güvenliğini arttıran en önemli bölüm aydınlatma sistemleridir. Araç sayısının günden güne artması ile birlikte karşı sürücüyü görmek kadar görünmekte önem kazanmıştır.

Aydınlatma sistemleri güvenliği sağlayan en önemli etkenlerden biridir. Optimum bir aydınlatma sağlamak için araçların aydınlatma sistemlerinin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve arızalı bölümlerin vakit kaybedilmeden onarılması gerekir.

Aydınlatma sistemleri, kendi içerisinde kodlar ile tanımlanmıştır. Her ampul kendi kodunu taşıyan başka bir ampul ile değiştirilmektedir. Burada araç ile uyumlu aksesuarların seçilmesi oldukça önemlidir.

Araçta bulunan aydınlatma sistemleri iç ve dış olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Aracın içerisinde bulunan bütün ışıklandırmalar iç aydınlatma sistemi içerisinde yer almaktadır. Aracın dışarıdan görünmesini sağlayan ışıklandırmalar ise dış aydınlatma sistemi içerisinde yer almaktadır. 

Ön aydınlatma; sürücünün yolu görebilmesini ve karşısına çıkan engelleri fark etmesini sağlamak için kurulan sistemdir. Park lambaları, sinyal lambaları, sis lambaları, kısa ve uzun farlar ön aydınlatma sistemini oluşturan elemanlardır.

Arka aydınlatma sistemi;aracın trafikte fark edilmesini sağlayan ve sürücünün ne tepki vereceğini belirleyen en önemli sistemdir. Sis, stop, arka park, sinyal geri vites lambaları arka aydınlatma sistemi içerisinde yer almaktadır.

İç aydınlatma sistemi;aracın içerisini aydınlatan ve aracı kullanabilmek için gerekli ışıklandırmanın yapılmasını sağlayan sistemdir. Okuma, tavan, bagaj, zemin, makyaj, torpido ve gösterge lambaları iç aydınlatma sistemi elemanlarıdır. Oto akü sağlığı iç aydınlatma sistemi sağlığı için önemlidir.

Düzenli Aydınlatma Sistemi Kontrolü Neden Önemlidir?

Aydınlatma sistemleri aracın güvenliği en önemli faktördür. Aydınlatma sisteminde meydana gelen arızaların hızlı bir şekilde onarılması gerekir. Trafikte fren lambası yanmayan bir aracın ani bir şekilde durması kazaların oluşmasına sebep olmaktadır. Sistemlerin düzgün bir şekilde çalışmaması sadece sürücünün değil diğer sürücülerin ve can güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. 

Araçta yağ ışığının yanması veya yanmaması durumunu iç aydınlatma sistemi, göstermektedir. İç aydınlatma sistemi bozuk ise bu durumda araçtaki başka bir sorunun oluştuğunu sürücü göremeyecektir.

Seyir halinde giden bir aracın far lambasının titremesi, karşıdan gelen sürücünün dikkati dağıtmakta ve kazaların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu anlamda mevsim geçişlerinde veya belirli aralıklarla aydınlatma sistemlerinin kontrol edilmesi gerekir. 
Çekmeköy oto aydınlatma sistemleri bakım onarım ve tasarım merkezi D5 Otomotive davetlisiniz. Kaliteli oto aydınlatma onarımı için doğru adrestesiniz.

İlgili Konular

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git

Audi EPC Arızası

Audi EPC arızası aracınızdaki sorunların büyümeden anlaşılması için size uyarı ve ikaz verir.

Rehbere git