Oto Lastik

Oto Lastik

Balans ayarının genel amacı; lastiklerin yolculuk esnasında dengede kalmasını sağlayarak güvenli ve konforlu sürüş sağlamaktır. Balans ayarı sırasında; lastiğin her iki kısmının mevcut ağırlığı eşitlenir.

Eşitlenme sonucunda lastikler sürüş sırasında dengeli hareket etmektedir. Eşitleme işlemi titreşimlerin önüne geçerek lastiğin yersiz aşınma sorunuyla karşılaşmasını engellemektedir. Dengeli bir araç ise trafikte konforlu bir sürüş sağlamaktadır. 

Direksiyonda veya sürücü koltuğunda yaşanan titreme sorunu lastiklerin aşınmasına yol açan en büyük etkendir. Titreşim yaşayan bir araçta balans ayarları bozulmuştur. Bu gibi durumlarda trafiğe çıkmak hem can güvenliği açısından hem de aracın diğer sürücülerin güvenliği açısından oldukça tehlikelidir. 

Balans ayarlarının düzenli kontrol edilmesi olası kazaların yaşanma oranını azaltmaktadır. 

Oto Lastik İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Oto Lastik Balans ayarı neden bozulur?
Lastikler, hareketi sağlayan ve aracın taşıyan en önemli bölümdür. Aracın kullanım sıklığı ve şekline bağlı olarak aşınma ve yıpranmalar meydana gelmektedir. Zorlu zemin koşulları, darbe, çarpma gibi durumlar sonuncunda lastiğin, zamanla denge ve duruşunda bozulmalar meydana gelmektedir. 

Balans ayarı bu anlamda aracı kullanma şekli ve sıklığına paralel olarak hasar alan bir bölümdür. Çekmeköy oto lastik servisinde, balans ayarı da yaptırailirsiniz.
  • Lastik balans ayarı ne zaman yapılır?
Lastiklerin denge ve duruş ayarı sürüş koşullarına bağlı olarak değişse de genellikle her araç 15 bin kilometrede veya yılda bir kere lastik balans ayarlarını kontrol ettirmelidir. 
  • Lastik balans ayarı ücreti 
Fiyatı belirleyen hasarın boyutudur. Bazı durumlarda sorun sadece balans ayarından kaynaklı oluşmamaktadır. Fiyat bilgisi yetkili servis üzerinden alınmalıdır. 
  • Lastik balans ayarı yapılmazsa ne olur?
Lastiklerin aşınması, direksiyonun titremesi araç içerisindeki yolcularında bu durumdan etkilenmesine neden olmaktadır. Aşınan ve yıpranan bir lastikte fren mesafesi kısalarak virajlarda veya zorlu yol koşullarında kayma gibi sorunlar yaşamaktadır. Bunun yanında bozulan bir lastik ile sürüş yapmak yakıt tüketimin iki katına çıkarmaktadır. 
  • Lastik ve yakıt tüketimi
Bozulan bir lastik ile sürüş yapmak yakıt tüketimin iki katına çıkarmaktadır. Lastik ve balans ayarlarında yaşanan sorunlarda yetkili bir servis üzerinden bakım hizmeti almak, can güvenliği ve aracın diğer bölümlerinin de bu durumdan olumsuz etkilenmemesi açısından gereklidir. Çekmeköy oto lastik servisimizde lastiklerinizin yıpranma oranlarını kontrol ettirebilirsiniz.

Araç Lastikçi Hizmeti

Aracınızla güvenli yolculuk hem gereklilik hem de bir haktır. Yol koşullarının en zorlu olduğu süreçlerde lastik tercihleri size destek verecektir. Lastik kontrolü ve tamir hizmeti veren servisimiz, emniyetli yolculuğunuz için etraflıca lastik kontrolü yapmaktadır. Araç lastikçi hizmeti sayesinde;
 

  • Güvenli sürüş
  • Düşük fren mesafesi
  • Güçlü yol tutuşu
  • %100 araç kontrolü
  • Emniyetli yolculuk

Gibi konularda önemli bir şansa sahip olursunuz. Çekmeköy lastikçi desteğini arkanıza alıp aracınızın lastik konusundaki bütün ihtiyaçlarını kolay bir biçimde karşılayabilirsiniz. Servisimizin desteği ile yolculuk esnasında kendinizi daha fazla güvende hissedebilirsiniz.

 

Oto Lastikçi Hizmeti

Araç ile yol arasında bağlantı lastiklerle kurulur. Araç lastikleri aracın dengesini sağlayan en önemli unsurdur. O halde emniyetli yolculuk için lastik tercihleri ile çözüm elde edebilirsiniz. Servisimizden alacağınız oto lastikçi hizmeti daha güvenli yolculuk konusunda size destek verecektir. Mevsime uygun lastik tercih etmede yine Çekmeköy lastikçi avantajını görebilirsiniz. Uzman servisimizin tavsiye ve sunumları sizin için çok güvenli ve emniyetli bir yolculuk anlamını taşıyacaktır.

İlgili Konular

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git
Lastik basıncı neden önemlidir
Çekmeköy Rot Balans

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git
Akülerde neden kurşun kullanılır