Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Akü; aracın türü ne olursa olsun aracın bağlı olduğu ve teknik açıdan zamanla en az değişim görmüş yegâne parçadır. Aküsü biten araçlar, yolda kalmaktadır.

Lastik tamircisini, oto elektrikçiyi her an her yerde bulmak kolay ancak akü kolay bulunacak bir şey değildir. Radyonun veya farların açık kalması ertesi gün ayarlanmış planların gerçekleşmemesine olanak tanımaktadır. 

Arabada yer alan akü starter, başlangıç enerjisi vermek adına tasarlanmış yüksek değere sahip olan C değerli aküdür. Genelde bilinen 60Ah akülerden sonra çıkmış ve son kuşak olan 10 C yani 600 ampere kadar elektrik enerjisi sağlayan aküler oldukça performanslı aküler arasındadır.
Bosch Car servisinden aldığınız hizmetlerde, akü garanti koşulları nelerdir ? İncelemek için akü garantisi sayfamıza göz atabilirsiniz. Ayrıca 
Çekmeköy akü kontrolü noktamızda akünüzü kontrol ettirebilirsiniz.

Akü Arızaları Nelerdir?

  1. Uzun süre açık bırakılan lamba, radyo vb
  2. Çok sık kontak açıp kapatma
  3. Park halindeyken kullanılan  buzdolabı, kahve makinesi vb. etmenlerin kullanımı
  4. Aracın sezonluk kullanımı
  5. Araç şarj sisteminde meydana gelen arızalar
  6. Araçtaki elektriksel tüketimlere bağlı oluşan kaçaklar
  7. Starter aküsünün amaç dışı kullanılması
  8. Akü araç uyumsuzluğu

Aracım Neden Çalışmıyor?

Arıza durumunda araç sahiplerine yöneltilen ilk soru kontak anahtarı çevrildiğinde marş sesi geliyor mu? Verilen cevaba göre arıza nedenleri belirtilmektedir.

Evet, var fakat çalışmıyor ise;marş motoru veya volan dişlisinde aşınma, yakıt tüketiminde bir arıza, ateşleme elemanlarında oluşan bir arıza bu soruna yol açmaktadır. 

Hayır, araç çalışmıyor ise;bu soruna yol açan pek çok akü sorunu vardır. Bu sorunlar aşağıda verildiği şekildedir;

1. Kontak arızası
2. Şase kablo temassızlığı
3. Marş motor arızası
4. Aküde bir fabrikasyon arızası
5. Kutup başlarının oksitlenmesi
6. Akünün deşarj konumda olması
7. Bağlantı kablolarında meydana gelen aşınma

Akü arızalarında öncelikli olarak garanti kapsamına bakılmaktadır. Garanti kapsamındaki akülerde değişim söz konusudur. Bir akünün arızalanması bazı durumlarda onarım ile eski haline dönmemektedir. Servis yetkilileri sorunun tamamen ortadan kalkması ve aracın performansının artması için akü değişimi yapmaktadır. Çünkü akü zor bir bağlantı sistemidir. Bazı arızalarda onarımdan ziyade değişim yapılması daha uygundur. 

Araç sahipleri akü arıza durumlarında gerekli bilgilere servisimiz aracılığıyla ulaşabilir. Çekmeköy akü kontrol noktamızda gerekli denetimlerinizi yaptırabilirsiniz.

İlgili Konular

Oto Tamir Hizmeti

Oto Tamir Hizmeti

Ümraniye oto tamir hizmeti servisimizin donanımlı altyapısı ile sunulan iyi bir hizmettir.

Rehbere git

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git
Akülerde neden kurşun kullanılır