Periyodik Bakım

Periyodik Bakım

Yolcuların, sürücülerin ve aracın sürüş güvenliği oldukça önemlidir. Zamanla araçlarda meydana gelen ufak tefek arızalar sürücülerin dikkatini çekmeden büyük sorunlara yol açmaktadır.

Motorlu araçlarda parçaların belirli periyotlarda kontrol edilmesi, gerekli ayarlamaların yapılması veya değişmesi gereken parçaların değiştirilme işlemleri periyodik bakım sırasında gerçekleşmektedir. Aracın belirli kilometrelerde kontrol edilmesi “periyodik bakım” olarak adlandırılmaktadır.

Periyodik Bakımın Önemi

Periyodik bakım; aracın performansını büyük ölçüde muhafaza etmek, büyük sorunlara yol açacak küçük arızaları ortadan kaldırmak ve aracın uzun ömürlü kullanımını sağlamak amacıyla periyodik bakım işlemleri yapılmaktadır. Periyodik bakım işlemleri ile araç sahipleri araçta meydana gelen sorunları daha büyük bakım masrafları ile karşılamadan çözüme kavuşturmakta ve aracın performansını yılın her günü korumaktadır.
Çekmeköy Araç Bakım & Onarım noktamızda, teknik ve mekanik sorunları için çözüm üretmekteyiz. 

Periyodik Bakım Süreleri

Üretici firmalar kendi marka araçları için periyodik bakım süreleri belirlemektedir. Bu süreler genel olarak her marka araçta benzerlik göstermektedir. Bakımlar yılda bir defa yapıldığı gibi (10/15 bin 20/25 bin ve 30/45 bin km) olarak değişiklik göstermektedir. Bu bakımlar sırasında araçların filtreleri, sıvıların, parçaların gerekli ayarlamaları ve kontrolleri yapılmaktadır. Çekmeköy araç bakım& onarım noktamızda hizmetinideyiz.

Periyodik Bakım Neleri Kapsar?

  • Motor yağı ve yağ filtresi değişimi
Araç motoru en çok çalışan bölümlerden biridir. Çalışma sırasında ısı değişimlerinden kaynaklı oluşan aşınmalar sonucunda motor arızalanmaktadır. Periyodik bakımda motor kontrol edilir ve yağ filtresi temizlenir.
  • Hava ve klima filtresi değişimi
Hava filtreleri motorun yanma bölümüne girmektedir. Bu anlamda temizliği önemlidir. Sürücülerin sağlıklı bir havayı soluması için klima filtreleri de ayrıntılı olarak kontrol edilmektedir.
Yakıt bölümünde oluşan istenmeyen parçalar sadece aracın değil insan sağlığını da olumsuz anlamda etkilemektedir.
  • Sıvıların kontrol edilmesi
Bakımlar sırasında araçta yer alan tüm sıvılar detaylı olarak incelenmektedir. Eksik durumlarda gerekli takviyeler yapılmaktadır.
  • Fren sistemi
Motordan sonra gelen önemli bölümlerden biri de fren sistemidir. Fren balataları, hidrolik ve fren boruları kontrol edilmektedir.
Farlar ve diğer aydınlatma sistemleri detaylı olarak kontrol edilir. Bu sayede olası kazaların önlenmesi amaçlanır. 

İlgili Konular

Audi EPC Arızası

Audi EPC arızası aracınızdaki sorunların büyümeden anlaşılması için size uyarı ve ikaz verir.

Rehbere git

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git
Lastik basıncı neden önemlidir