Kış Bakımı

Kış Bakımı

Araçların uzun ömürlü olması ve yıl boyunca performansını koruması için bakım işlemlerinden yararlanması gerekir.

Mevsim geçişlerinde yapılması gereken ve diğer mevsimin olumsuzlarını atmak için yapılan bakımlardan biride kış bakımı hizmetidir. Kış aylarına girmeden aracın genel kontrollerinin yapıldığı, kış tekerlerinin takıldığı tüm kontroller kış bakımı olarak adlandırılmaktadır.

Düzenli yapılan araç bakımları ile araçlarda büyük çaplı sorunlar en aza indirilmektedir. 

Kış Bakımı Neleri Kapsar?

1. Kış ayları geldiği zaman mutlaka kış lastiği taktırılmalıdır. Lastik değişimi sırasında rot ve balans ayarları da yapılmalıdır. Kış lastiği;

  • Kış ayları çok zorlu geçen bir ilde yaşayan kişi mutlaka kış lastiği taktırmalıdır.
  • Kış şartları diğer illere nazaran daha ılık geçen bir ilde yaşayan araç sahipleri dört mevsim lastiği takabilmektedir. 
  • Kışın karlı ve yoğun bir hava hâkimse o ilde yaşayan araç sahipleri mutlaka kış lastiği taktırmalıdır. 
2. Araçtaki motor yağının durumu kontrol edilmeli gerektiği durumlarda yağ filtresi değişimi yapılmaktadır. 

3. Oto aydınlatma sistemimin çalışır durumda olması gerekir. (Sis, far gibi)

4. Kış mevsiminde silecekler durmaksızın çalışmaktadır. Çalışmayan ve işlevini yitiren bir silecek sürücünün görüş alanını kısıtlamaktadır. Güvenli bir sürüş sağlamak adına sileceklerin kontrol edilmesi gerekir.

5. Kış aylarının olmazsa olmazlarından biri olan antifriz sıvısının kontrol edilmesi gerekir. Radyatördeki suyun donmaması açısından her araç sahibi antifriz kullanmalıdır.

Camlarda kar ve buzlanma sorununun oluşmaması için önleyici sprey veya antifriz kullanılması gerekir. 

Çekmeköy kış bakımı noktamızda düzenli yapılan araç bakımları ile araçlarda sorunlar en aza indirilmektedir.

Neden Kış Lastiği?

Kış lastikleri hava 7 derecenin altına düştüğünde bile sertleşmeden düzgün bir şekilde yol tutuş imkânı sunmaktadır. Bahar aylarında satılan lastikler hava 7 derecenin altına gösterdiğinde sertleşerek yol tutuşunda azalma yaşanmasına sebep olmaktadır. 

Sürüş güvenliğinin sağlanması için araç servislerinde belirlenen ve düzenli aralıklarla takip edilmesi gereken bu bakımların mevsim geçişlerinde veya yılda bir defa da olsa alınması gerekir. Ertelenen, önemsenmeyen ve yapılmayan her bakımda araçlar, performans kaybı yaşamakta ve masraflı onarımlarla karşılaşmaktadır. Bu anlamda araç sahipleri, yetkili bir servis üzerinden araç bakım takibini düzenli aralıklarla yapmalıdır. Çekmeköy kış bakımı servisimize davetlisiniz.

İlgili Konular

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git

Oto Tamir Hizmeti

Ümraniye oto tamir hizmeti servisimizin donanımlı altyapısı ile sunulan iyi bir hizmettir.

Rehbere git
Oto Tamir Hizmeti
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git
Çekmeköy Rot Balans