Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Bilgisayarlı Arıza Tespiti

Günümüz teknolojilerinde üretilen her aracın sistemleri elektronik olarak çalışmaktadır. Elektronik sistemin yanında aktif olarak çalışan ve önemli kabul edilen oto kontrol üniteleri bulunmaktadır.

Elektronik sistemlerin hasar ve arıza tespitleri için bir takım ölçümler yapılmaktadır. Bu ölçümler diagnostik olarak adlandırılmaktadır. Diagnostik işlemi bilinen adıyla bir arıza tespit işlemidir. Motor arıza tespit işlemlerinin gerçekleştirilmesi için diagnostik ölçümleri yapılmaktadır. Yapılan bu ölçümler ile motor bölümünde meydana gelen arızalar tespit edilmektedir.

Motor Arıza Tespiti Nasıl Yapılır?

Araçtaki elektronik sistemler, kontrol üniteleri ile paralel olarak çalışmaktadır. Bu kontrol üniteleri araç içerisinde yer alan sensörlerden arıza ve hasar bilgisi alarak aldığı bilgileri diğer sistem parçalarına ileterek motorun çalışmasını kontrol etmektedir. Bu kontrol üniteleri aracılığıyla yapılan ölçümler, hata kodu okuma, adaptasyon, hata kodu silme gibi işlemler diagnostik kapsamında değerlendirilmektedir. 

Motora bağlanan ölçüm cihazları, motor hakkında arıza bilgisi sunmaktadır. Bu bilgilerde yer alan kodlar sayesinde oluşan hasar hızlı bir şekilde bulunmaktadır. Yapılan tespitler sonucunda motorda meydana gelen arızaların hızlı bir şekilde onarımı sağlanmaktadır. 

Bilgisayarlı Arıza Tespiti Neden Önemli?

Motor aracın en önemli parçasıdır. Sistemlerin çalışması motor bölümüne bağlıdır. Motor bölümünde yer alan arızaların ertelenmesi durumunda aracın genel performansı olumsuz anlamda etkilenmektedir. Düzgün bir şekilde yapılmadığı takdirde motor, mevcut sorunuyla çalışarak gün geçtikçe işlevini kaybetmektedir.

Motor arıza tespiti yapmak sorunlarının büyümeden önüne geçilmesine olanak tanımaktadır. Motor, aracı sadece performans açısından değil, maliyet açısından da zora sokmaktadır. Fazla bakım masraflarının çıkmaması için motor arıza tespit cihazları kullanılmakta motorda oluşan veya oluşmaya yüz tutmuş sorunlar önceden tespit edilerek çözüme kavuşturulmaktadır. Egzoz emisyon ölçümü sonuçlarını motor arızası etkilemektedir. Bunun önüne geçebilmek için doğal olarak doğru arıza tespit yöntemleri kullanılmalıdır.

Bilgisayarlı Arıza İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Motor arıza tespiti; motor arıza tespiti için üretilen cihazların varlığı günümüzde her araç servisinde kendini göstermemektedir. Motor arızaları ile karşılaşan araç sahipleri yetkili bir servisin motor bölümünden hizmet alarak sorunun kesin çözüme kavuşmasını sağlamalıdır. 

Motor arıza tespit cihazları ile aracın motor bölümüne doğru bakım işlemleri uygulanarak bakım sırasında motorun zarar görmesi engellenmektedir. 

İlgili Konular

Çekmeköy Rot Balans

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?
Akülerde neden kurşun kullanılır

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git
Lastik basıncı neden önemlidir