Bahar Bakımı

Bahar Bakımı

Araçların daha güvenli bir yolculuk yapması ne aracı uzun ömürlü kullanma imkânı sunan bahar bakımı, her araç sahibinin alması gereken önemli bakımlardan biridir.

Zorlu şartların hüküm sürdüğü kış ayları araçları her anlamda etkilemektedir. Bu etkilenmeyi kırmak ve Bahar aylarına daha canlı bir araç ile girmek bahar bakımı ile gerçekleşmektedir. Mevsime ayak uydurmak bu anlamda sadece canlıların değil araçlarında yapması gereken bir durumdur. Nasıl ki insanlar bahar ayları geldiğinde kışlık elbiselerini raflara kaldırıyorsa araçlarda bahar aylarında kışın üzerinde kalan yükü atmalıdır.

Dondurucu soğuklar, rüzgar ve yağışlı hava araçları büyük ölçüde yıpratmaktadır. Bu yıpranmanın giderilmesi, aracın ömrünün uzatılması ve performansının ilk günkü gibi olması için bahar bakımları yaptırılmaktadır. Ertelenen ve önemsenmeyen her bakım hizmeti ileride araçları içinden çıkılmayacak hasarlarla karşılaşmasına sebep olmaktadır. Detaylı bilgi için Çekmeköy bahar bakımı servisimizi

Bahar Bakımı Nedir? Bahar Bakımında Ne Yapılır?

Araç sahiplerinin en çok merak ettiği bahar bakımı işlemleri sırasında araca yapılan işlemler aşağıda verildiği şekildedir;

1. Kış lastiklerinin değiştirilmesi
Hem performans hem de maddi anlamda kazanç sağlamak amacıyla kış lastiklerinin mevsim geçişlerinde değiştirilmesi gerekir. Kış lastiği ile yaz aylarına girmek doğru değildir. Kış lastiklerinin yaz aylarında takılması yakıt tüketimini artırmaktadır.

2. Hava filtresinin temizlenmesi
Bahar bakımı sırasında atlanmaması gereken işlemlerden biri de filtrelerin temizliğidir. Çünkü kış aylarında Yağmur, çamur ve kar gibi etkenler filtrelerde tıkanmaya neden olmaktadır. Hava filtresinin tıkanması ise yakıt tüketim masraflarının artmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında tanıklık nedeniyle hava girmeyen motorda çekiş kaybı oluşmaktadır.

3. Sıvıların kontrol edilmesi
Araçtaki hareketli parçaların sürtünmeye bağlı olarak güç kaybı sorunu yaşaması sık görülen sorunlardan biridir. Yaz aylarında sıcaklığa bağlı olarak motor yağı kaynama yapmaktadır. Bu durumda kalmamak amacıyla motor yağının belirli periyotlarda kontrol edilmesi gerekir.

4. Akü Kontrolü
Soğuk havalarda akü daha fazla enerji tüketmektedir.  Fazla enerji tüketen akü ise performans kaybı yaşamaktadır.

5. Klima bakımı ve sileceklerin kontrol edilmesi
Klima sisteminin kontrol edilmesi filtrelerinin temizlenmesi gerekir. Bunun yanında kış aylarında en çok çalışan sileceklerin ve aydınlatma sisteminin de gerekli kontrolleri yapılmalıdır. 

Çekmeköy bahar bakımı oto servis noktamızda yukarıdaki hizmetler verilmektedir. arayabilirsiniz.

İlgili Konular

Audi EPC Arızası

Audi EPC arızası aracınızdaki sorunların büyümeden anlaşılması için size uyarı ve ikaz verir.

Rehbere git

Lastik basıncı neden önemlidir

Lastik basıncı, araçların en önemli, aksatılmaması gereken ve ciddi detaylarından bir tanesidir. Aracınız ne marka ve model olursa olsun, lastiklerinde bir sorun varsa geriye kalan her şey önemsiz hale gelir. Kontrolü ve bakımı aksatılan lastikler, ciddi sonuçların meydana gelmesini sağlar. Basınç seviyesi doğru olmayan, rot balans ve süspansiyon bozukları ile kullanılan araçlar, sürücü için büyük tehlike arz eder. Bu nedenle düzenli olarak lastiklerin kontrolü ve bakımı gerekmektedir. Bu işlem alanında uzman, deneyimli ve profesyonel servis firmaları aracılığıyla kusursuz ...

Rehbere git
Lastik basıncı neden önemlidir
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git

Çekmeköy Rot Balans

Araçların mekanik sistemleri çok titizlikle planlanıp üretilmiştir.

Rehbere git
Çekmeköy Rot Balans