Yağ & Filtre Değişimi

Yağ & Filtre Değişimi

Yağ filtresi; motor çalışır haldeyken yağın içinde yüksek ısıdan ve motor patlamalarından dolayı yağa karışabilecek ve yağlama sistemini bozabilecek tortuların tutulmasını sağlayan en önemli motor parçasıdır. Üretici firma tarafından belirtilen sürelerde yağ filtresinin değiştirilmesi gerekir.

Yağ filtresi ile yağ değişimi genelde aynı zaman diliminde gerçekleşmektedir. Bu yüzden araç servisleri, yağ filtre değişimi sırasında yağ değişimi hizmeti de vermektedir. 

Yağ filtresi küçük delikleri olan bir bölüm olduğu için bir zaman sonra tıkanma sorunu yapmakta ve işlevini tamamen yitirmektedir. Böyle durumlarda filtrenin temizliği gecikirse filtre, ciddi zarar görmekte ve hatta delinmektedir. Delinen filtre bir süre sonra süzme işlemini doğru düzgün yapmayarak motorun olumsuz anlamda etkilenmesine sebep olmaktadır. 

Filtrenin değiştirilmesi için öncelikle motorda bulunan yağın boşaltılması gerekir. Motordan tüm yağ boşaltıldıktan sonra aracın modeline göre yeri belirlenen filtre kısmı, uygun ekipmanlar ile çıkarılmalıdır. Sökme sırasında motor sistemine yağ bulaşmaması açısından filtrenin yuvası havlu ile sarılmalıdır. Dikkatli bir şekilde gerçekleştirilen tüm bu işlemlerden sonra yeni filtrenin içerisinde bir miktar yağ dökülerek, çıkan filtrenin yerine takılmalıdır. 

Yağ ve filtre değişim işlemleri yetkili ve uzman bir servis üzerinden alınmalıdır. 
Çekmeköy yağ & filtre değişimi istasyonumuz, periyodik bakım alanındaki uzmanlığını bu alanda da göstermektedir.


Belirtiler;
1. Yağ arıza lambasının yanıp sönmesi veya sürekli yanması
2. Motorun yağlama sistemine bağlı oluşturduğu her türlü arıza

Yağ Filtresi ve Yağ Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Üretici firmaların belirlemiş olduğu süreler dikkate alınsa da genel kabul edilen 10 ve 15 bin kilometre arasıdır. Bu sürelere araçları kullanım sıklığı ve kullanım şeklide eklendiğinde değişimler yaşanabilmektedir.

Örneğin;
1. Sürekli uzun yapan araçlar
2. Dur-kalk fazla yapan araçlar
3. Soğuk havalarda sık sık yol yapan araçlar
4. Aracın kullanıldığı yollar engebeli ise
Yukarıda verilen durumlarda, yağ değişim süreleri daha az ya da daha sık değişebilmektedir. 
 
Yağ değişimi yapılırken aracın içerisinde yer alan kullanma kılavuzunda önerilen veya belirtilen yağ ne ise o araca alınmalıdır. Araçlarda kullanılan iki tip yağ vardır. Bunlar, mineral ve sentetik yağlardır. Sentetik yağların kullanılması hem performansı artırmakta hem de yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Bahar bakımı gibi dönemsel bakımlarda özellikle oto klima filtresi ve yağ değişimi yapılmalıdır. Bosch car servis Çekmeköy yağ ve filtre değişimi noktamıza davetlisiniz. Servis hizmeti verdiğimiz markalar ise; FiatPeugeotToyotaAudiFordMercedesVolkswagenBmwHondaRenault
Oto güvenlik sistemlerinin sorunsuz çalışması için bakımların zamanında yapılması önemi unutulmamalıdır.

İlgili Konular

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Uzun Yola Çıkmadan Önce Araç Bakımı

Rehbere git

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git
Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?
Audi EPC Arızası

Audi EPC Arızası

Audi EPC arızası aracınızdaki sorunların büyümeden anlaşılması için size uyarı ve ikaz verir.

Rehbere git

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git
Akülerde neden kurşun kullanılır