Fren Sistemleri

Fren Sistemleri

Fren; aracın hızını kesmek hızını tamamen sonlandırmak için kullanılan mekanizmanın ismidir. Fren sistemi genellikle motorlu taşıtlarda yer alan ve karmaşık bağlantıya sahip önemli sistemlerdir.

Fren sistemi; aracı yavaşlatmak veya durdurmakla görevli olan bu sistem zayıf olmamalıdır. Yavaş çalışan bir fren sistemi, aracın güvenliği için uygun değildir. Fren sistemi oluşturulurken bu anlamda aracın durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Aracın durumuna göre en uygun ve en dengeli fren sistemi araca eklenmektedir.

Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Fren sistemi, ne kadar güçlü ve dengeli ise araçtaki güvenlik o denli yüksektir.

Fren sisteminin çalışma sistemi;

1. Fren pedalına basıldığı andan itibaren fren sistemindeki hidrolik sıvı yer değiştirmektedir.
2. Bu değişim, piston aracılığı ile hızlı bir şekilde fren disklerine iletilmektedir.
3. Disk üzerinde oluşan sürtünme kuvveti ise aracın hızını keserek yavaşlamasına veya durmasına sebep olmaktadır. 
4.  Uygulanan güç ne kadar fazla olursa fren diskleri o kadar baskıya maruz kalmaktadır. Bu baskı ise tekerleğin dönüşünü yavaşlatmaktadır. 
5. Fren diskleri araçların ön kısmında yer alır. Ancak aracın dört tekerinde de fren disklerine rastlanabilmektedir.

Çekmeköy fren sistemi bakım onarım noktamızda güvenliğiniz için son teknolojiye sahip cihazlar ile bakım ve onarım işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemlerin Bosch car service garantisi ile yapıldığını da unutmayalım.

Fren Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

1. Hidrolik fren sistemi

2. Havalı fren sistemi

3.  ABS fren sistemi

4. ASR fren sistemi

5. ESP sistemi

6. EBD sistemi

7. BAS sistemi

8. Manyetik frenleme sistemi

9. MSR sistemi

10. EBP Sistemi

Fren Sistemi Elemanları

Fren sistemini oluşturan pek çok eleman vardır. Bu elemanlar birleşerek bir sistem oluşturmaktadır. Hidrolik hortumları, hidrolik valf modülü, piston, kaliperler, balatalar, fren silindirleri, diskler, kampanalar ve fren ana merkezi fren sistemini oluşturan elemanlardır.

Fren sistemini oluşturan elemanlardan herhangi bir bölümün arızalanması diğer bölümlerin çalışma hızını etkilemektedir. Bu etkilenme sadece sistem içerisinde değil kazaların oluşması açısından dışarıdan etkilenmeyi de beraberinde getirmektedir. Aracın hızını kesmek veya durmasını sağlamak amacıyla kullanılan, fren sistemine bağlı bölümlerin düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve gerekli görüldüğü durumlarda yeni parçalar ile değiştirilmesi gerekir. 

Fren sisteminde meydana gelen bir sorunu çözüme kavuşturmadan yolculuk yapmak oldukça tehlikelidir.
Çekmeköy fren sistemi noktamızda orjinal yedek parça değişimi ile güvenliğinizi ön planda tutarız.

Servis hizmeti verdiğimiz markalar ise;
Fiat

İlgili Konular

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı nasıl yapılır?

Araç kısa far ayarı, pek çok araç sahibinin karşılaştığı sorulardan bir tanesidir. Bu durum sürücü, diğer araçlar ve yayalar açısından oldukça önemlidir. Far ayarlarının hatalı yapılması ya da yapılmaması, sürüş esnasında sürücü için gerekli alanın aydınlatması da mümkün değildir. Özellikle bu durum gece sürüşünde sürücünün görüş alanını etkilerken, aracın de far ayarı yapılmadığında düz bir halde ilerlemesi oldukça zor olur. En ciddi tehlikesi ise bazı durumlarda görüş tamamen engellenir ve bu durumun devamında geri alınmayacak büyük tehlikeler söz konusu olabilir. Tüm bu ...

Rehbere git

Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!

Uzun yola çıkacak araç sahiplerinin aklındaki tek soru uzun yola gece mi gündüz mü çıkmalı olduğudur. Öncelikle uzun yola hangi saat diliminde çıkarsanız çıkın aracın bakımlı olması yolculuğun iyi geçmesi için gerekli tek şarttır. Uzun yola çıkacak araç sahipleri araçların alması gereken bakımlarını yaptırmadan yolculuğa çıkmayı daha doğru bulmaktadır. Fakat bu durum sanıldığı gibi doğru değildir. Aracın performansı düşük ve arızalı bir durumda ise yolculuğa gece veya gündüz çıkmanın pek bir hükmü yoktur. Çünkü her iki durumda da araç yolda kalma tehlikesi ile karşı karşı...

Rehbere git
Uzun yola gecemi gündüz mü Çıkmalı!
Audi EPC Arızası

Audi EPC Arızası

Audi EPC arızası aracınızdaki sorunların büyümeden anlaşılması için size uyarı ve ikaz verir.

Rehbere git

Akülerde neden kurşun kullanılır

Akü, elektrik enerjisini kimyasal enerjiye dönüştürerek istendiği durumda kullanılabilir hale getirmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok sayıda akü çeşidi ortaya çıkmıştır. Kurşun-asit akü de ortaya çıkan ilk akü olarak kabul edilmektedir. Bir yüzyıldan daha fazla kullanılan kurşun aküler günümüzde rağbet gören akülerden biridir. Bunun neden ise bu akü çeşidinin diğer akü çeşitlerine oranla daha düşük maliyetli olması ve yüksek yoğunlukta bir enerjiye sahip olmasıdır.

Rehbere git
Akülerde neden kurşun kullanılır